Author Archives: Scoala Gimnaziala Voievod Neagoe Basarab

About Scoala Gimnaziala Voievod Neagoe Basarab

Iată doar câteva motive pentru care să ne alegi pe noi: • colectivul nostru este o echipă de oameni frumoşi care pun suflet şi profesionalim în ceea ce fac • suntem transparenţi în ceea ce întreprindem • dăm dovadă de bunăvoinţă • la noi primează calitatea, nu cantitatea • suntem un colectiv mic şi unit, ceea ce nu lasă loc de alte interese, copilul dvs. este în centrul atenţiei noastre • suntem competitivi şi oneşti • susţinem performanţa, competitivitatea şi onestitatea • oferim o paletă largă de activităţi copiilor dvs. • contribuim pozitiv la dezvoltarea intelectuală şi culturală a copiilor • apreciem munca elevilor

Rezultate admitere liceu 2017 – Şcoala Gimnazială Voievod Neagoe Basarab – sector 3

x Numele candidatului Liceul în care
a fost repartizat
Specializarea la care
a fost repartizat
1 BODNĂRAȘ M. RALUCA IOANA Liceul Teoretic “Alexandru Ioan Cuza” Ştiinţe Sociale
2 NEDELCU M. VICTOR Liceul Teoretic “George Călinescu” Matematică-Informatică
3 NEDELCU M. DIANA NICOLETA Liceul Teoretic “George Călinescu” Matematică-Informatică
4 FILIP V. ANDREEA Liceul Teoretic ”C.A. Rosetti” Matematică-Informatică
5 DELCEA R. ANDREI IACOB Liceul Teoretic ”C.A. Rosetti” Matematică-Informatică
6 BURCEA M. FLORINA ALEXANDRA Școala Centrală Filologie
7 TIHULCĂ C. LIA CRISTINA Liceul Teoretic ”C.A. Rosetti” Filologie
8 DINU S. ANDREI FLORIN Liceul Teoretic “Benjamin Franklin” Matematică-Informatică
9 NASTASIA G. ALIN GABRIEL Colegiul Național ”Victor Babeș” Ştiinţe ale Naturii
10 FILIP V. MELANIA Colegiul Național ”Victor Babeș” Ştiinţe Sociale
11 PRODĂNESCU B. LARISA DANIELA GABRIELA Școala Centrală Filologie Bilingv Franceză 
12 JIANU M. RALUCA GABRIELA Liceul Teoretic ”Lucian Blaga” Filologie
13 GURĂU N. ANDREI COSMIN Colegiul Tehnic “Petru Maior” Ştiinţe Sociale
14 ROTARIU D. CRISTIAN ANDREI Liceul Teoretic “C-tin Brâncoveanu” Ştiinţe ale Naturii
15 TĂNASE V. ALBERTO CLAUDIU Colegiul Economic ”Hermes” Turism şi alimentaţie
16 STROE C. IOANA CĂLINA Colegiul Economic ”Hermes” Comerţ
17 DAMIAN M. RALUCA BIANCA Liceul Teoretic “Nichita Stănescu” Ştiinţe Sociale
18 ȘANDRU V. MARIA MĂDĂLINA Liceul Tehnologic ”Sfântul Pantelimon” Ştiinţe Sociale
19 ALHMDOU J. MARIAM Colegiul Economic “Viilor” Turism şi alimentaţie
20 BULDUI C. ANDREI DANIEL Liceul Tehnologic “Elie Radu” Economic
21 USMAN S. ANDREI ALEX Liceul Tehnologic “Elie Radu” Economic
22 NICA B. CRISTIAN ANDREI Liceul Tehnologic “Dragomir Hurmuzescu” Estetica şi igiena corpului omenesc
23 ION G. DANIEL IULIAN Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Protecţia mediului
24 SIMION C. ALEXANDRU COSMIN Liceul Tehnologic Theodor Pallady Mecanică

Festivitatea de premiere pentru clasele V-VII

graduationcapanddiplomaDragi părinţi şi copii,

Vineri, 16 iunie, ora 9:00, va avea loc festivitatea de premiere pentru clasele V-VII. Vă aşteptăm cu drag să ne bucurăm împreună de aceste momente de la final de an şcolar şi să ne luăm rămas bun pe timpul vacanţei. 🙂

 

Pepiniera de Talente – Ediția a V-a

afis gala pepi 2017.jpgPepiniera de Talente – Ediția a V-a
 
Duminică, 11.06.2017, a avut loc in Parcul Artelor – Parcul Titan Gala Pepinierei de Talente, ediția a V-a.
Ca și în edițiile anterioare, elevii noștri, participanți în programul Pepinierei de Talente, au lucrat cu spor, unii dintre ei obținând premii speciale și Trofeul Pepinierei. Ne bucurăm să vă comunicăm rezultatele obținute:
 
Atelier pian
Trofeu – Mânzicu Teodor clasa a V-a A.
 
Atelier – scriere creativă
Premiu special – Personaje – Bianca Popa – clasa a II-a
 
Atelier canto
Premiu special – Bană Inona Luiza  clasa a IV-a A
Inona a fost și membru al grupului vocal constituit de doamna instructor Gutanu Steluța, din elevii Școlilor gimnaziale nr. 82 și Voievod Neagoe Basarab, grupul vocal primind Trofeul Pepinierei.
 
Membru în echipa câștigătoare a Trofeului la Atelierul de Baschet a fost și un elev al școlii noastre – Dincă Arthur, clasa a VII-a A.
 
Felicitări elevilor noștri, instructorilor, precum și părinților!
Mulțumim  Centrului Cultural Casa Artelor, Primăriei și Consiliului Local Sector 3. 
                  Text : Director  prof. dr. Bulugea Hrisanti

Excursie tematică 10 iunie 2017, Bucureşti – Buşteni, Braşov

Excursia de ieri a fost o bucurie pentru elevii noştri. 🙂

Prima noastră oprire: Palatul Cantacuzino din Buşteni.

Curtea sa, vesel pictată cu un verde crud al ierbii, ne-a primit cu braţele deschise. Ne-am simţit bine, ne-am îmbogăţit cunoştinţele de istorie, am păşit prin camere vechi de secole, care aveau vitralii veneţiene, candelabre somptuoase, pereţi pictaţi… O minunăţie acest castel,  pe care vi-l recomandăm călduros şi vouă.

 

Următoarea noastră oprire a fost la telecabina Tâmpa, unde am admirat oraşul Braşov de la înălţime. Ei, ce aer plăcut, ce panoramă a Braşovului ! Am fost fascinaţi de frumuseţea peisajului montan cât şi de oraşul Braşov scăldat în soare…parcă special pentru noi. 🙂

 

Al treilea loc pe care l-am vizitat, cu multă curiozitate, a fost Prima şcoală românească. Tot la Braşov. Clădirea şcolii datează de la 1495. Ne-am aşezat cuminţi în băncuţele vechi, dar tare primitoare,  şi am ascultat povestea frumoasă a acestui loc încărcat de cultură.

Să fi fost elev pe vremea lui Anton Pann, credem că era tare interesant ! 🙂

Şi ce să vezi, în această veche clasă, pe pereţi, avem un text al lui Anton Pann şi în limba franceză. 🙂

Stitched Panorama

Profesori organizatori excursie:

Aura Irimia – profesor de limba franceză

Elvira Berbinschi – profesor de limba şi literatura română

1 IUNIE – La mulţi ani, copii frumoşi şi luminoşi!

enfance.jpgLa mulţi ani, copii frumoşi şi luminoşi! 🙂

Citate în dar…

Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii, dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte. – Antoine de Saint-Exupéry

Copilăria este inima tuturor vârstelor. – Lucian Blaga

Există un singur “cel mai frumos copil în lume”şi totuşi fiecare mamă îl are.

Când ai încetat să fii copil, ai murit demult.  – Constantin Brâncuşi

Copilul nu datorează părinţilor viaţa, ci creşterea. – Nicolae Iorga

Locul I – olimpiada de limba franceză, etapa pe municipiu

Prodănescu Larisa, eleva noastră de la clasa a VIII-a,  a obţinut locul I  la olimpiada de limba franceză, etapa pe municipiu. Un grand bravo, Larisa ! 🙂

Perseverenţa şi pasiunea  aduc bucurii.

diploma olimpiada limba franceza eleva  scoala 16.jpg